postanowienia noworoczne

Postanowienia noworoczne — jak zwiększyć szanse powodzenia?

Podejmowanie noworocznych postanowień to świetny sposób na wprowadzenie pozytywnych zmian w swoim życiu. Wybierz najważniejsze cele, na których chcesz się skupić, zamiast tworzyć długą listę postanowień, których nie jesteś w stanie dotrzymać.

Lista postanowień powinna być sporządzona w oparciu o to, co przyniesie Ci największe korzyści, dlatego zastanów się, jakie cele wybrać i upewnij się, że są one osiągalne. Nie rób niczego pochopnie, szkoda twojego czasu. Wiele z takich pomysłów rzuconych ad hoc nie jest w ogóle możliwych do zrealizowania.

Zamiast tego przeczytaj artykuły lub książki na temat ustalania priorytetów i celów w życiu, może to być świetna podpowiedź, co może być dla ciebie najlepsze, jeśli chodzi o wprowadzanie pozytywnych zmian. Zrobienie tego wszystkiego da ci większą szansę na osiągnięcie swoich celów. Szybko przekonasz się, że jeśli coś dobrze zaplanujesz, to łatwiej będzie ci to osiągnąć.

Jak dotrzymać postanowień noworocznych?

Utrzymanie swoich postanowień noworocznych może być trudne, ale z drugiej strony – to niezwykle satysfakcjonujące, gdy uda ci się je osiągnąć. Po pierwsze, musisz zdecydować, które postanowienia chcesz wprowadzić w życie w nowym roku, a następnie zaplanować, jak możesz je spełnić. Ważne jest, aby być konkretnym — jeśli twoje postanowienie jest zbyt ogólne, to prawdopodobnie „rozmyje się” w codziennym biegu.

Zrób listę wszystkich postanowień i podziel je na grupy (np. zdrowie, nawyki, hobby). Kiedy już to zrobisz, czytaj swoją listę każdego ranka jako część swojego porannego rytuału, aby cele, które sobie wyznaczyłeś, pozostały na pierwszym miejscu w twoim umyśle.

Umieść przypomnienia w miejscach, w których będziesz je widział w ciągu dnia — jest to szczególnie pomocne, jeśli są jakieś zadania, które trzeba wykonać. Wrzuć na lodówkę napis „Nie podjadam po godzinie 20:00” albo na półkę z książkami „Codziennie czytam książkę przez godzinę”.

Ważne jest także monitorowanie postępów. Regularnie sprawdzaj, jak daleko jesteś w realizacji swoich noworocznych postanowień i odpowiednio się do nich dostosuj, może musisz nieco je zmodyfikować albo zmienić plan dnia…

Dlaczego nie dotrzymujemy postanowień?

Podejmowanie postanowień może być świetnym sposobem na wyznaczenie sobie celów i dążenie do konkretnych rezultatów, ale ich dotrzymanie może być trudne. Bardzo trudne!! Ciężko jest bowiem zmienić nawyki, które zakorzeniły się w naszym stylu życia, a jeszcze trudniej rzucić coś „raz na zawsze”, gdy przez całe życie zachowywaliśmy się tak, a nie inaczej. Głównym problemem jest nasza motywacja i nasza „leniwa” natura. Ale trzeba walczyć i zmierzyć się ze swoimi słabościami.

Spróbuj podzielić cele i zadania na mniejsze części, które są łatwiejsze do osiągnięcia. Nie załamuj się, gdy któregoś z nich nie zrealizujesz. Zdarza się. Zaciśnij zęby i walcz dalej. W przeciwnym razie możesz nigdy nie osiągnąć swoich celów. Dotrzymałeś jakiegoś postanowienia z poprzednich lat? Jeśli tak, to pomyśl, dzięki czemu to ci się udało i zadziałaj podobnie. Jeśli nie, przeanalizuj błędy i nie popełniaj ich ponownie. Wyciągnij wnioski ze swoich sukcesów i swoich porażek.

Choć są opinie, wg których noworoczne postanowienia to strata czasu, to ty zadziałaj inaczej. Bądź zdeterminowany! Bądź zmotywowany! Nowy rok to świetny czas na odmienienie swojego życia.

Julita

Cześć, lubię pisać o różnych rzeczach, mam nadzieję, że ten blog Ci się spodoba. Staram się pisać regularnie, więc jeśli jeszcze nie ma tu artykułu o interesujących Cię sprawach, to spokojnie, wkrótce pewnie będzie. :-)

View all posts by Julita →