Główną różnicą między czerwonym a białym winem jest sposób jego wytwarzania. Czerwone wino jest wytwarzane ze zmiażdżonych winogron, łącznie ze skórkami, natomiast białe wino powstaje w wyniku fermentacji soku/miąższu z winogron, ale bez skórek. Skórki winogron są bardzo istotne z punktu widzenia smaku, bo zawierają taniny (o czym później) oraz resweratrol, oba te związki mają także właściwości prozdrowotne. Podczas fermentacji czerwonego wina, skórki pozostają w kontakcie z sokiem przez dłuższy czas, co skutkuje wyższym poziomem garbników i resweratrolu w porównaniu z białym winem.
Jaką rolę w winie odgrywają taniny?
Garbniki są ważnym składnikiem wina. Znajdują się w skórkach, nasionach i łodygach winogron używanych do produkcji wina i odgrywają kluczową rolę w produkcji czerwonego wina. Podczas fermentacji, garbniki są ekstrahowane z części stałych winogron, w tym ze skórek, poprzez macerację. Im dłuższy jest okres maceracji, na przykład podczas starzenia w beczkach, tym więcej garbników zostanie wyekstrahowanych z tych substancji stałych i „trafia” do wina.
Garbniki nadają winom czerwonym charakterystyczną cierpkość lub suchość na podniebieniu. Działają również jako konserwanty, pomagając chronić wina przed utlenianiem i zepsuciem przez mikroorganizmy. Garbniki pomagają zrównoważyć inne składniki wina, takie jak słodycz czy kwasowość. W winach białych mogą dodawać złożoności i struktury, podczas gdy w winach czerwonych nadają ciała i struktury.
Wino białe czy czerwone. Które jest zdrowsze?
Chociaż zarówno czerwone, jak i białe wino ma właściwości zdrowotne, to jednak badania pokazują, że czerwone wino jest szczególnie korzystne dla zdrowia, a szczególnie dobrze wspiera działanie układu sercowo-naczyniowego. Oczywiście, gdy jest spożywane z umiarem!!
Wpływ czerwonego wina na poziom cholesterolu wynika z zawartych w nim polifenoli, które są naturalnymi związkami występującymi w winogronach i mają potężne właściwości prozdrowotne. Resweratrol, jeden szczególny polifenol występujący w czerwonym winie, bezpośrednio wiąże się z obniżaniem poziomu cholesterolu. Dlatego picie umiarkowanych ilości czerwonego lub białego wina dziennie może pomóc w zapobieganiu wysokiemu poziomowi cholesterolu.
Wspomniane związki mają właściwości antyoksydacyjne, które pomagają chronić organizm przed chorobami takimi jak Alzheimer i cukrzyca. Ponadto niektóre badania sugerują, że picie czerwonego wina może pomóc w ochronie przed rakiem i innymi chorobami ze względu na obecność przeciwutleniaczy.
Jednak zawsze trzeba mieć z tyłu głowy i pamiętać, że zbyt duża ilość alkoholu może być szkodliwa dla zdrowia! Większość ekspertów zgadza się, że cieszenie się 1-2 kieliszkami czerwonego lub białego wina dziennie jest dość bezpieczna i może mieć korzystny wpływ na nasze zdrowie. Ale pamiętaj – pij odpowiedzialnie!