O co chodzi w kwarcowym zegarku

Jak działa zegarek kwarcowy? Czy jest lepszy od tradycyjnego, mechanicznego sposobu działania? Każdy, kto planuje zakup nowego czasomierza, powinien wiedzieć, czym różni się automatyczny mechanizm (naciągany, nakręcany) od tego kwarcowego.

Zegarek kwarcowy to zegarek na baterię – w sumie na tym można by już skończyć ten artykuł. Ha, ha. Bo faktycznie, aby czasomierz kwarcowy działał, potrzebne są dwa elementy: zasilanie i kwarc. No i właśnie tę energię daje bateria. Dzięki temu, że technologia umożliwia daleko idącą miniaturyzację, akumulator zmniejszono do wielkości małej baterii, którą teraz znamy i dzięki temu możliwe było stworzenie zegarka kwarcowego.

Ojcem „akumulatora” jest Alessandro Volta, który na przełomie XVIII i XIX wieku opisał działanie i skonstruował ogniwo galwaniczne (ogniwo Volty). Jednak zanim bateria pojawiła się w zegarku, musiało upłynąć prawie dwa stulecia.

Pierwszy duży zegar kwarcowy stworzono na początku XX wieku (1927 rok), natomiast w zegarkach przenośnych kwarc i baterię zastosowano dopiero w latach 70 XX wieku. Pierwszy komercyjny zegarek kwarcowy stworzyli Japończycy z firmy Seiko; w 1969 roku zaprezentowali światu czasomierz Astron.

Skoro już wiemy, że do działania potrzebne są bateria i kwarc, to pozostaje jeszcze pytanie, jak to wszystko działa.

Jak działa mechanizm kwarcowy

Mechanizm kwarcowy w zegarku to rodzaj elektronicznego układu zegarowego, który wykorzystuje wibracje kwarcu, aby dokładnie mierzyć czas.

Proces ten działa w następujący sposób:

  1. Bateria zasilająca zegarek wysyła prąd do układu elektronicznego, który kontroluje funkcjonowanie zegara.
  2. Ten układ elektroniczny wysyła impuls elektryczny do kryształu kwarcu, który działa jak oscylator, generując regularne wibracje.
  3. Wibracje te są następnie przetwarzane przez specjalny układ elektroniczny, który zlicza je i przelicza na jednostki czasu, takie jak sekundy, minuty i godziny.
  4. Informacje te są następnie przekazywane na wyświetlacz zegarka, gdzie są prezentowane w formie cyfrowej lub analogowej.

Wibracje kwarcu są bardzo regularne i dokładne, co pozwala na uzyskanie wysokiej precyzji wskazań czasu. Dlatego mechanizm kwarcowy jest obecnie najczęściej stosowanym mechanizmem w zegarkach.

Ten sposób działania zapewnia niesamowitą precyzję pomiaru – odchylenia od prawidłowego wskazania czasu wynoszą zwykle kilkanaście sekund na miesiąc, choć najnowocześniejsze zegarki kwarcowe mają różnicę pomiaru +/- 10 sekund w skali roku!

Zegarki kwarcowe są obecnie najpopularniejszymi czasomierzami – gwarantują precyzję, nie trzeba pamiętać o nakręcaniu. Prosto i wygodnie.

Julita

Cześć, lubię pisać o różnych rzeczach, mam nadzieję, że ten blog Ci się spodoba. Staram się pisać regularnie, więc jeśli jeszcze nie ma tu artykułu o interesujących Cię sprawach, to spokojnie, wkrótce pewnie będzie. :-)

View all posts by Julita →