To historia jednego z najpopularniejszych dań typu fast food na świecie – hot-doga. Pewnie każdy z was kiedyś jadł lub widział tę podłużną bułkę z parówką i sosem, ale czy wiecie, kto i kiedy ją wymyślił?
Hot-dog to danie typowo amerykańskie, ale jego korzenie sięgają Niemiec. Tam właśnie w XV wieku znane były kiełbaski zwane frankfurterkami, od miasta Frankfurt nad Menem. Jednak prawdziwym przełomem dla hot-dogów była parówka, którą około 1600 roku wymyślił (podobno) rzeźnik Johann Georghehner. Parówka była cieńsza i delikatniejsza niż frankfurterka i nadawała się do jedzenia na ciepło.
Nie ma jednak jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, kto po raz pierwszy stworzył parówkę, ponieważ historia tego produktu jest długa i skomplikowana, a wiele krajów twierdzi, że to ono jest jej ojczyzną.
Parówka podbija USA
Parówki trafiły do Stanów Zjednoczonych wraz z niemieckimi imigrantami w drugiej połowie XIX wieku. Wtedy też pojawiła się pomysł podawania ich w bułce, co było wygodne zarówno dla sprzedawców, jak i klientów. Pierwszą budkę z parówkami w bułce otworzył na Coney Island Charles Feltman w 1871 roku. W ciągu pierwszego roku sprzedał ponad 3,5 tysiąca takich dań.
Inna teoria mówi, że hot-dog został wynaleziony przez Antonina Feuchtwangera, który w 1904 roku sprzedawał kiełbaski w cieście na wystawie światowej w St. Louis. Gdzie leży prawda? Cóż, dziś już to trudno jednoznacznie ocenić.
Co gorący pies ma wspólnego z fast foodem?
Nazwa hot-dog pojawiła się dopiero na początku XX wieku i jest otoczona wieloma legendami. Jedna z nich mówi, że w 1901 roku na meczu baseballowym w Nowym Jorku sprzedawca Harry Stevens krzyczał „Get your dachshund sausages while they’re red hot!”, czyli „Kupcie swoje kiełbaski jamniki, póki są gorące!”. Jeden z rysowników sportowych usłyszał to i narysował na swojej karcie karykaturę psa jamnika w bułce z napisem „hot dog”. Inna wersja mówi, że nazwa pochodzi od ironicznego żartu o tym, że parówki zawierają mięso psów. I podobnie jak z samym przepisem – nikt nie jest w stanie kategorycznie stwierdzić, skąd się wzięła ta nazwa.
Popularność na wieki
Hot-dog szybko stał się symbolem amerykańskiej kultury i rozprzestrzenił się po całym świecie. Każdy region ma swoją własną wersję tego dania, z różnymi sosami i dodatkami. W Polsce najpopularniejszy jest hot-dog francuski, czyli parówka wsadzona w wydrążoną bułkę i polana sosem majonezowym lub ketchupem, choć wielu woli hot doga w klasycznej, amerykańskiej wesrji – w bułce-paluchu, przeciętym na pół (ale nie do końca), w którym są różne dodatki np. ogórek, prażona cebulka i oczywiście sosy.
A jak wy lubicie jeść hot-dogi? Jakie są wasze ulubione dodatki?