3 listopada, 2024
Kim jest gejsza?

Kim jest gejsza?

Słowo gejsza pochodzi od dwóch japońskich słów „gei” oznaczającego sztukę i „sha” oznaczającego osobę. Kim jest gejsza? Gejsza to profesjonalna artystka w Japonii, której zawód ma swoje korzenie w bogatej historii kraju. Gejsze są również określane jako geiko lub maiko w niektórych częściach Japonii, szczególnie w Kioto, gdzie większość z nich praktykuje swoje rzemiosło.

Gejsze są wykwalifikowanymi animatorkami tradycyjnej muzyki i tańca, często noszącymi wyszukane kimona i fryzury. Są szkolone, aby rozumieć niuanse rozmów i etykiety. Dzięki bogatemu szkoleniu mogą rozmawiać na wiele tematów, od polityki do literatury. Ich występy często odbywają się w ekskluzywnych restauracjach, barach i herbaciarniach, gdzie urzekają publiczność swoimi pełnymi gracji ruchami, wdziękiem, dowcipem i pięknem.

Rola gejszy ewoluowała z czasem, ale do dziś pozostaje ważną częścią japońskiej kultury. Chociaż obecnie jest mniej gejsz niż kiedyś, nadal są one czczone jako symbole wyrafinowanej rozrywki i elegancji w całej Japonii.

Jak zostać gejszą?

Aby zostać gejszą, trzeba najpierw wstąpić do hanamachi (dzielnicy gejsz). Proces stawania się gejszą jest znany jako shikomi i obejmuje szorowanie podłogi i inne prace w okiya (dom gejsz). Można powiedzieć, że najmłodsze kandydatki zaczynają po prostu od bycia służącymi dla starszych sióstr. Następnie przyszła kandydatka na gejszę uczy się tańca i gry na instrumencie. Po zakończeniu szkolenia zostają oficjalnie uznane za maiko (uczennice gejsz). Aby upamiętnić ten ważny kamień milowy, zwykle odbywa się ceremonia, podczas której kołnierz ich kimona zmienia się z czerwonego na biały. Czy łatwo zostać gejszą? To oczywiście nie jest łatwy wyczyn, ale jest niewątpliwie dla tych dziewcząt, które podążają tą ścieżką, to przygoda życia.

Gdzie można spotkać gejszę?

Jeśli znajdziesz się w kraju kwitnącej wiśni w Japonii i chcesz spotkać gejszę, to koniecznie poszukaj na mapie dzielnicy gejsz (szczególnie w Tokio czy Kioto). Hanamachi to dzielnice gejsz, które istnieją od setek lat, a które wyróżniają m.in tradycyjne herbaciarnie (ochaya). Odwiedzenie herbaciarni jest najlepszym sposobem na spotkanie gejszy, ponieważ spędzają tam czas podczas ceremonii parzenia. Gejsze można zobaczyć ubrane w jaskrawo kolorowe kimona, podczas gdy ćwiczą tradycyjny japoński taniec, muzykę i śpiew. Kulturę gejsz najlepiej poznawać w Kraju Kwitnącej Wiśni, a jeśli nie możesz wybrać się do Japonii, to możesz wiele dowiedzieć się o nich z filmów, blogów czy z książek.

Wyznania gejszy – słynna książka o tradycyjnej Japonii

„Wyznania gejszy” to słynna książka, która zdobyła świat szturmem. Została napisana przez Arthura Goldena i opublikowana w 1997 roku, a opowiada historię młodej gejszy o imieniu Sayuri. Powieść śledzi jej życie w Japonii lat 30. XX w.; Sayuri doświadcza miłości, złamanego serca, zdrady, a w końcu odnosi sukces. Dzięki jej historii czytelnicy zyskują intymny wgląd w sekretny świat gejsz. Powieść łączy elementy historii, kultury, romansu i dramatu, tworząc czarującą opowieść, która uczyniła „Wyznania gejszy” jedną z najpopularniejszych książek o kulturze Japonii. Jej wciągająca narracja trzyma czytelników w napięciu od dziesięcioleci i będzie ich bawić przez kolejne pokolenia.

Julita

Cześć, lubię pisać o różnych rzeczach, mam nadzieję, że ten blog Ci się spodoba. Staram się pisać regularnie, więc jeśli jeszcze nie ma tu artykułu o interesujących Cię sprawach, to spokojnie, wkrótce pewnie będzie. :-)

View all posts by Julita →